На нещодавньому ТехФорумі (#‎TechForumUkraine‬), який був присвячений впровадженню різних хай-тех рішень для боротьби з корупцією, якраз всі так чи інакше торкались теми впровадження в Україні електронного врядування (або це мені так здалося, бо саме ця тема для мене була в пріоритеті).

Посол США в Україні Джеффрі Р. Пайєтт – про те, що «Запад нам поможет»
Посол США в Україні Джеффрі Р. Пайєтт – про те, що «Запад нам поможет»

Давайте трохи про це поговоримо (подрукуємо-почитаємо). *на правах пост-реліза

Що таке електронне врядування?

На перший погляд все ніби просто, написано багато статей і видано документів (в тому числі нормативних). Тож що знає пересічний українець, який принаймні трохи цікавиться цією тематикою, і взагалі, кому воно потрібне.

Е-врядування – це Прозорість.

Це типу можливість відкрито спостерігати за діяльністю влади (від президента, прем’єра з міністрами і верховнорадівськими депутатами до місцевих мерів і місцевих депутатів). А значить і контролювати їх, і собі думати – за кого голосувати на наступних виборах.

Нібито вже можна подивитись куди і як тратяться наші (тобто бюджетні… тобто наші) гроші http://openbudget.in.ua/, http://prozorro.org/.

Це участь громадян в урядуванні.

Петиції Президенту вже всі підписували? А своєму меру? Ходять чутки про заснування електронних голосувалок для вирішення місцевих і впливу на національні питання (аж до електронних виборів). Як воно буде і коли, поки не відомо.

Це отримання адміністративних послуг (швидко і якісно).

Довідки всякі, реєстрації, витяги – все в один клік, не встаючи з дивана з-за комп’ютера. Це мінус черги і витрати на додаткових чиновників (в ідеалі). Все що в цьому плані можна тут – https://igov.org.ua/.

Це подолання корупції.

А точніше її унеможливлення (принаймні частково через прозорість і електронний документообіг – комп’ютери поки у нас іще брати хабарі не навчились).

До чого тут ІПІД?

На Техфорумі ми багато говорилося про мотивацію влади до впровадження реформ. В більшості мова йшла про тиск і контроль. Майже забувся інший варіант мотивації – бажання самого чиновника працювати і отримувати задоволення від результатів своєї діяльності.

Михайло Войтович – про те чому мотивація чиновників до дії, це не тільки тиск і контроль
Михайло Войтович – про те чому мотивація чиновників до дії, це не тільки тиск і контроль

Тобто, нам-то уряд ніби-то якось звітує. А от чи отримує він сам в режимі он-лайн достовірну інформацію про результати своєї роботи? Виходячи з того як у нас люди схильні вестись на інформаційний шум (ага «зрада» наше всьо), і як під цей зрадо-каток народного невдоволення попадають чиновники, складається враження, що реальної кратинки з реальними настроями людей та результатами своєї роботи влада не має (або так тонко нами маніпулює, що ми і не здогадуємось – цей варіант залишимо конспірологам).

Якщо подумати… Є сайти, соціальні мережіі інші Фейсбуки? Але вони здебільшого дуже вибіркові, тому шуму там більше ніж справді вагомої інформації, ну іще трохи котиків, а так, в основному – суцільна зрада.

Є соціологія. Та в сучасному світі події розгортаються так стрімко, що місяць на підготовку, проведення та опрацювання результатів опитування – це занадто.

Аналітики і політологи часто дискредитовані своїми виступами «під політиків» і прогнозами, які не збулися… а, ну а нам всім не так щоб і дуже хочеться читати багатобуквенні публікації.

Власне для можливості отримувати реальну цілісну картинку про те, що відбувається (як для влади так і для громади) ми задумали і запустили Транай. В скорому часі будуть реалізовані можливості для отримання цілісної картинки он-лайн щодо будь-якої теми дослідження за результатами аналізу публікацій у ЗМІ та реакції соціальних мереж в режимі реального часу.

Яніка Мерило (Jaanika Merilo), радник мерів – про #єпрогрес
Яніка Мерило (Jaanika Merilo), радник мерів – про #єпрогрес

А також, за підсумками Техфорума, ми розпочали роботу над проектом #єпрогрес. Це світло в тунелі всеосяжної зради. #єпрогрес – має стати соціальною платформою для збору усіх реалізованих проектів та інструментів у сфері електронного врядування у кожному місті та регіоні. Ми плануємо зібрати усі успішні рецепти (в форматі крок-за-кроком) для того, щоб будь-який активіст міг легко розпочати свій проект у себе вдома. І це лише 10-20% від того, що реально планується. #єпрогрес – заслуговує значно більше букв і уваги. Тож ця публікація, це маленький вступ (на якихось там 600 слів).

Усі разом – fight corruption
Усі разом – fight corruption

Слідкуйте за публікаціями. Чим дальше – тим стає цікавіше. зраді – ні! #єпрогрес – так!