volyn_culture

Наприкінці минулого року наш проект “Стратегія розвитку культурної ідентичності: Волинь-ХХІІ” отримав схвальні відгуків експертів та був відібраний з-поміж 136 заявок до другоготуру конкурсу в рамках програми CHOICE.

Де ми а де культура?

Ви будете сміятися, але 5 з 5-ти засновників ГО ІПІД є дипломованими бакалаврами Культури (сам в шоці). І всі ці “ж-ж-ж” не спроста. Власне ми зараз багато говоримо про впровадження змін (а якщо не говоримо, то думаємо). Реформи в економіці, правоохоронній діяльності, підприємництві, податках… все це на слуху. Не буду говорити, що реформи в культурі (її класичному, загальному розумінні) є зараз найважливішою. Скоріше є вкрай важливою реформа розуміння місця культури в усіх аспектах життя суспільства.

Корупція, злочинність, неоголошення зупинок в громадському транспорті і навіть перехід вулиці не на зелене світло – це проблеми культурного характеру. А все починається десь з глибин культурної самоідентифікації. Хто я? Що робить мене українцем? Чи тільки громадянство? Чи виховання батьків? Щедрівки і колядки? Коли прибрав за собою після пікніку? Чи коли не полінувався і сходив на вибори?

Коли 10 років тому ІПІД організовував перший Фестиваль етнічних культур Галас-2006 йшлося не про бажання “потусіть” (хоча і не без цього). Йшлося про крок до розвитку міста Отрог як міста-фестивалю, про трансформацію Замку князів Острозьких з музею в середовище спілкування і розвитку громади. В цьому контексті ми розуміємо культуру і її роль в тансформації суспільства.

Зараз ми вирішили глянути ширше (географічно) і розпочати спочатку (тобто зсамого фундаменту). А саме, разом із волинськими громадськими організаціями та громадами, розробити стратегію збереження і розвитку волинської культурної ідентичності. Причому не в “шароварному” розумінні, а з огляду на реалії ХХІ століття і з поглядом у століття ХХІІ.

Наприклад можна так трохи музички… (до речі гурт The Doox складається наполовину з вихідців з Волині).

Що ми плануємо в проекті

В першу чергу, це звичайно пошук майбутнього. Підбір і напрацювання інструментів, які дозволяють не просто зберігати нематеріальні культурні надбання (наприклад волинська культурна ідентичність), а дають змогу ефективно ці надбання використовувати для потреб громад сьогодні й зараз.

По-друге, частину таких інструментів іще в рамках проекту ми спробуємо застосувати на практиці, щоб швидко отримати перші результати.

Насамкінець, дуже сподіваємось, що за підсумками проекту нам вдасться створити середовище комунікації усіх зацікавлених у розвитку Волині і її культурної спадщини (ІТ-розробки нам в цьому допоможуть). Як відомо, Волинь розділена серед 5-и областей України (Волинська, Рівненьска, північ Хмельницької і ще трошки Тернопільщини і Житомирщини) – є де розгулятись 😉 і є чим похвалитись. Залишилось поставити весь цей спадок на службу новим поколінням заради примноження і розвитку і проти забуття.

P.S.

В рамках програми CHOICE нас тут іще добряче “порахували”. Зовнішня експертиза для будь-якої громадськоїорганізації – це як ковток свіжого повітря, який як мінімум протвережує? а трохи згодом – мотивує до розвитку.

Власне витяги з експертного звіту по оцінці організаційного потенціалу ГО ІПІД ми вирішили оприлюднити на сайті. Не стільки щоб похвалитись своїми сильними сторонами, скільки щоб “устаканити” перспективні кроки, які нам варто зробити у своєму розвитку у найближчий і найдальший час.