З кінця травня і в червні 2019 ключова діяльність координаційної команди та залученої юридичної фірми “Мельничук та партнери” була зосереджена на реєстрації громадської організації “Центр урбаністичних студій” та підписання Меморандуму про співпрацю з КНУБА. Процес реєстрації ГО передбачав узгодження особи керівника майбутньої організації, цю посаду обійняла Світлана Шліпченко, колишня наукова директорка Центру урбаністичних студій НаУКМА, оновлення статутних цілей організації, формування правління організації із осіб, які могли б сприяти якісному стратегуванню, перевірці стратегічних та тактичних гіпотез, розбудові партнерств та втіленню програм. Зокрема, у правління ЦУС увійшли: Марія Грищенко, дослідниця та соціологиня, Алізара Мамедов, завідувач кафедри “Міське планування та господарство” при КНУБА, Тетяна Водотика, дослідниця, засновниця наукового видання МІКС, Любов Апостолова-Сосса, доцентка КНУБА та Світлана Шліпченко, керівниця ЦУС.

Важливо відмітити, що модераційний процес побудований за принципами партисипативності та органічності, який кореспондується з ресурсом учасників, виявленням і врахування їх індивідуальних інтересів для побудови нових взаємовигідних стосунків з новостворенною організацією та з зовнішнім середовищем.

Магістерська програма з урбаністики та просторового планування

Наступним важливим кроком стало підписання Меморандуму про співпрацю між ЦУС та КНУБА, час, доки реєструвалася ГО, ми використали для переговорів з представником КНУБА Алізаром Мамедовим, з яким уже були попередні допомовленості про наміри розробляти магістерську програму з урбаністики при КНУБА. За участю юриста ми зійшлися на думці, що найбільш конкретним звучатиме вибудова співпраці довкола запуску “Магістерської програми з урбаністики та просторового планування” та активностей, пов’язаних з підготовкою до неї. Хоча в індикаторах успішності було зазначено, що магістерська програма має розпочатися з вересня 2019го року”, досягнути цього в такі терміни неможливо, оскільки це трудомісткий процес, який потребує розробки навчально-методологічного комплексу, написання програми, залучення викладачів та приваблення студентів. Тому її запуск можливий не раніше, ніж вересень 2021 року. Сторони погодилися, що ЦУС розроблятиме соціально-гумантарний блок, тим часом як КНУБА відповідатиме за технічну підготовку фахівців з дослідження міст та просторового планування. Під час підготовки до магістерської проводитимуться активності, що випробовуватимуть навчальну програму: літні/зимові школи, воркшопи, семінари, лекції, а також відбуватиметься налагодження міжнародних професійних зв’язків.

27 червня за участю ректора КНУБА, декана, представників ЦУС та Фонду ім. Гайнріха Бьолля відбулося офіційне підписання меморандуму між університетом та центром.

Наступна робоча зустріч щодо магістерської програми відбулася 5 листопада, де спільно з представниками КНУБА та Торальфом Вайзе, керівником фонду, обговорювалися практичні питання щодо подальших дій для запуску програми, чекпойнти в цьому процесі та можливі ризики. Важливо, що магістерська програма повинна включати такі питання як гендерний мейнстріміг та адаптація міст до зміни клімату, справедливий та сталий розвиток міст.

Організаційна спроможність ЦУС

Оскільки на цьому етапі організаційна спроможність організації на низькому рівні, наступним кроком ми розпочали роботу над колективним осмисленням ширшого призначення організації, її унікальності на ринку, напрямків роботи та потенціалів до співпраці. Провівши попередню внутрішню зустріч з керівницею ЦУС Світланою Шліпченко, та обговоривши попередній досвід роботи центру при НаУКМА, ми організували воркшоп, куди також запросили зацікавлених у розвитку організації соціологиню та урбаністку Марію Грищенко та засновницю журналу МІКС Тетяну Водотику. Питання, які обговорили: чим є оновлений ЦУС і для кого працює?, які його напрямки роботи та можливі моделі співпраці?, які характеристики організації? і в чому унікальна пропозиція? Важливо, щоб ЦУС займався академічними дослідженнями, оскільки “глибина” дає йому унікальну пропозицію на ринку, в порівнянні з іншими організаціями як CANactions, Aгенти змін, CEDOS, Код міста, urban curators, а незалежність від формальних інституцій – маневреність, динамічність та можливість розпоряджатися бюджетами. Проте дуже важливо, щоб дослідження вели до практичних результатів, і саме тому ЦУС може досліджувати та втілювати спільні проєкти з партнерами як на мікро (райони чи території в межах районів, дворики), так і макрорівні (міста, країни).

Наступна організаційна зустріч, проведена 12 серпня на базі урбаністичної платформи Острів на Солом’янці, стосувалася дослідницького напрямку, а саме створення лабораторії, та публікаційної діяльності та співпраці з журналом МІКС. Соціологиня Марія Грищенко та потенційна кураторка лабораторії провела попереднє дослідження, опрацювавши досвід інших країн та інституцій подібного спрямування, і проінтерв’ювавши експертів, презентувала до обговорення формат лабораторії (мету, функції, необхідні ролі, можливий фандрайзинг та наступні кроки).

В контексті ребрендингу та підтримки видимості Центру ми організували відбір дизайнера для створення нового логотипу та супутніх візуальних матеріалів для соціальних мереж), а також обрали серед потенційних кандидатів комунікаційницею Марію Матяшову для розробки комунікаційної стратегії. Оскільки у організації ще немає спроможності повноцінно вести програмну діяльність, для початку основним комунікаційним каналом став фейсбук, і лише після початку повноцінної роботи над реалізацією програмних напрямків ЦУСу будуть розвиватися додаткові канали. Спільно зі Світланою Шліпченко відбулося обговорення попередньо створеного Марією плану позиціонування ЦУСу.

У вересні було запущено нову фейсбук-сторінку Центру урбаністичних студій, прокомуніковано про новий статус Центру, та напрямки роботи, якими готовий опікуватися ЦУС. Спільно з Представництвом фонду Бьолля в Україні проведено публічні презентації публікації “Урбанізм і Фемінізм” в Одесі, Києві, Львові, Рівному, Острозі. Крім того, лекції було використано для того, щоб поспілкуватися про можливі спільні проєкти: в Одесі щодо воркшопу по пам’яті міста, в Острозі та Рівному щодо можливого дослідження ролі університету в місті на прикладі Національного університету «Острозька академія» та Університету Віадріни у Франкфурт-на-Одері. Крім того, лекції стали нагодою закцентувати на цінностях гендерної справедливості та обговорити практичні прояви сенситивного планування.

Організація отримала власний сайт: http://cus.org.ua, корпоративну пошту: info@cus.org.ua, що дозволяє більш ефективно інформувати цільові групи про власну діяльність.

Внутрішньо-організаційно ЦУС сформував партисипативну практику організації процесів: розробка внутрішніх продуктів, планування заходів, організація зустрічей, прийняття рішень, які заохочують включення альтернативних думок, позицій для формування стійкої підтримки напрацьованого у майбутньому.

ЦУС продовжує бути уважним до питань гендерної справедливості та сенсетивного планування міст, тому під час планування майбутніх програм та проєктів організації, ці питання будуть включатися в порядок денний. В тому числі, Магістерська програма з урбаністики та просторового планування включатиме курси про гендерний мейнстрімінг та адаптацію міст до змін клімату, теми справедливого та сталого міського розвитку, що обговорювалося на зустрічах з партнерами.

Оцінка співпраці з партнерами

Центр урбаністичних студій став незалежною організацію і готовий комунікувати свою суб’єктність для побудови партнерств як з українськими, так і іноземними інституціями, що займаються дослідженням міст, а також показують потенціал впливати на процеси в сучасних містах. Наразі продуктивною та конструктивною є співпраця з КНУБА над розробкою магістерської програми з урбаністики та просторового планування.

Розпочалися переговори між ЦУС та платформою Острів про партнерство та реалізацію спільного проєкту, аби залучити студентів, в тому числі студентів КНУБА, для проведення просторового, антропологічного та соціологічного досліджень в районі Чоколовки, де знаходяться Острів та КНУБА. Платформа Острів спільно з ЦУС працюють над проєктом досвідження Чоколовки та проведенням літньої урбаністичної школи, куди будуть запрошені викладачів з данського універститету Delft. Попередньо обумовлено про консультації щодо якісного наповнення магістерської програми з урбаністики та просторового планування, і літня школа стане місцем аби випробувати методології навчання.

Крім того, зацікавленість у довготривалому партнерстві зі створення навчальних програм висловили урбаністична лабораторія MetaLab, що функціонує на базі Promprylad в Івано-Франківську. Більш детально партнерство буде обговорено під час презентації публікації “Урбанізм і Фемінізм”. Також ведуться переговори про спільний дослідницький проєкт між Національним університетом “Острозька академія” (Острог) та  Універститетом Віадріна (Франкфурт-на-Одері). Представництвао Фонду Ебергарда Шьока в Україні  озвучило намір підтримувати фінансовими ресурсами ГО “ЦУС” в частині розробки актуальних освітніх університетських програм та сучасних підходів і стандартів у підготовці нової генерації професіоналів-урбаністів.

Підсумовуючи про плани ЦУС на наступний рік, то одним із пріоритетів є підготовка Магістерської програми, та за умови наявності фінансування передбачається проведення дослідницьких проєктів, організація публічної програми, майстер-класів, воркшопів на базі КНУБА та інших незалежних платформ, а також співпраці з журналом МІКС та видання наступного номеру Урбаністичних студій.

Імовірне продовження проекту

Загалом, можна оцінювати співпрацю між ІПІД та ЦУС як позитивну. Можливе продовження співпраці між ЦУС та ІПІД в рамках підтримки та розбудови спроможності організації, модерації переговорів з партнерами та подальшої розробки магістерської програми, що націлена бути конкурентною та інтегрувати знання про сучасні виклики міст, і навчання спеціалістів, спроможних на них реагувати як на локальному, так і глобальному рівнях.